W sobotę 28 listopada 2015 r., w ramach cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE, odbył się w gmachu Biblioteki Narodowej na Placu Krasińskich pokaz Sakramentarza tynieckiego – jednego z najstarszych rękopisów przechowywanych w Polsce. Ten bogato ilustrowany kodeks, datowany na XI wiek, wszedł w skład Biblioteki Ordynacji Zamojskiej w 1814 roku kiedy to został kupiony przez Stanisława Kostkę Potockiego. Obok oryginału na wystawie można było obejrzeć reprodukcje kilku kart rękopiśmiennych w dużym powiększeniu, jak również zajrzeć do wnętrza kodeksu dzięki ekranom dotykowym, prezentującym cyfrowe faksymile.
W czasie wystawy goście mogli również wysłuchać dwóch wykładów, poświęconych genezie i historii opactwa w Tyńcu, jak i samego Sakramentarza oraz roli kobiet jako fundatorek kodeksów dla średniowiecznych kościołów i klasztorów. Wykłady wygłosili benedyktyn br. dr hab. Michał Gronowski z opactwa w Tyńcu oraz dr Grzegorz Pac z IH UW.
Cyfrowa wersja Sakramentarza tynieckiego dostępna jest na stronach Biblioteki Narodowej w bibliotece cyfrowej Polona.
Sobotnie spotkanie zainicjowało cykl prezentacji, przygotowanych przez BN z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Biblioteka zapowiada kolejne, comiesięczne pokazy, poświęcone najstarszym zabytkom kultury i historii Polski.
Dalsze informacje można znaleźć na stronie:
Sakramentarz Tyniecki – więcej informacji
Inicjał „V” rozpoczynający Prefację: „Vere dignum et iustum est”
Na purpurowym tle obwiedzionym bordiurą – złoto-srebrny inicjał „V” wypełniony złotą plecionką z gałązek; pola pomiędzy splotami wypełnia błękit, róż i zieleń. Litera unoszona jest przez anioła w błękitno-różowych szatach z nimbem wokół głowy. W ozdobnej ramie cztery złote medaliony z wizerunkami Ewangelistów (?).