Dni Nauki 2015 – relacja

8 sierpnia 2015 w ramach  Dni Nauki  odbywających się przy tegorocznej edycji konwentu fantastyki Avangarda 10 odbył się Blok średniowieczny Zespołu „Badania nad Kulturą Dawną”.

Prelekcje w ramach bloku zespołu:

Przemysław Górniak (George R. R. Martin mediewistycznie, lub uwag kilka o mierze (a)historyczności w Świecie Lodu i Ognia) wyjaśnił dlaczego  Sandor Clegane nie powinien był się generalnie dąsać na brata, Jaime Lannister nie miał powodu brać sobie utraty prawej ręki zbytnio do serca:
DSC_6802

dr Łukasz Neubauer (Roland jako symbol średniowiecznego rycerstwa i niezależności miejskiej)  przedstawił tysiącletni żywot najsławniejszego wasala Karola Wielkiego w kulturze Europy:
DSC_6813

dr hab. Bartłomiej Błaszkiewicz (Wszechświat i przestrzeń w średniowieczu) wyjaśnił jak prosto trafić do Nieba i do czego był średniowieczu potrzebny brak perspektywy:
DSC_6826

dr Maria Błaszkiewicz (Ten okropny Eneasz, czyli klasyczna tradycja epicka w średniowiecznej poezji angielskiej)  omówiła historię trudnego pożycia średniowiecza z  tradycją klasycznego eposu:
DSC_6841

dr hab. Joanna Godlewicz-Adamiec (Zaskakująca ikonografia średniowiecznych katedr, czyli o koźle i nieczystych małpach)  przedstawiła nam garść przykładów średniowiecznej barwności ocalonych z mroków współczesności:
DSC_6856

W obrębie samego konwentu fantastyki  członkowie Zespołu wygłosili również prelekcje:

Kto dmucha? Czyli Władca Pierścieni wobec tradycyjnego przedstawienia bóstw w eposie – dr Maria Błaszkiewicz,

Nie tylko fantasy. Naukowa spuścizna J.R.R. Tolkiena – dr Łukasz Neubauer,

Świat Lodu i Ognia George’a R.R. Martina i tradycja kroniki
dr hab. Bartłomiej Błaszkiewicz.

Cykl wykładów przyciągnął wielu słuchaczy i stał się okazją do podkreślenia ciągłości europejskiej kultury i trwałego zakorzenienia fantastyki w dziedzictwie kulturowym epok dawnych. Kontekst średniowieczny stał się tu punktem spotkania do zgłębiania dokonań literackich gigantów współczesności jak J. R. R. Tolkien czy George R. R. Martin, a także cenną okazją wymiany myśli i wiedzy pomiędzy naukowcami reprezentującymi różne filologie i tradycje badawcze, a także do promocji dokonań młodych badaczy.
DSC_6787

DSC_6785

Informacje na temat wykładów znalazły się również na stronach:

http://wyborcza.pl/1,75400,18491786,dni-nauki-w-warszawie-nauka-jest-fantastyczna.html

http://edulotka.pl/dni-nauki-konwent/
DSC_6868